Објавено на:

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за воена помош на Украина

t

Министрите за надворешни работи на ЕУ се договорија да доделат дополнителни 500 милиони евра за воена помош за Украина, така што вкупната помош изнесува две милијарди евра, изјави шефот на европската дипломатија Жозеп Борел по министерскиот состанок.

„Министрите се согласија да доделат дополнителни 500 милиони. Така, вкупниот износ на воена помош ќе биде две милијарди“, рече тој.


Според него, средствата доделени во рамките на паневропскиот фонд се само „врвот на ледениот брег“. Всушност, помошта што европските земји и ја даваат на Украина на билатерална основа е многу поголема, додаде Борел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…

Друго е кога ќе се спомне Сармат:…

Украина веројатно нема да презема чекори за…

(Видео) Малку ги изненади: Шојгу им упадна…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу беше…

Украинските војници го гранатираа Доњецк

Украинските војници повторно ги гранатираа областите Кујбишевски…