ЕУ побара од Полска, Унгарија и Словачка да бидат конструктивни

t

Европската комисија ги повика Полска, Унгарија и Словачка да бидат конструктивни откако најавија дека еднострано ќе го продолжат ембаргото за увоз на жито од Украина и покрај одлуката на ЕК да ја укине забраната.

„Свесни сме за најавите на некои земји-членки во врска со едностраните мерки. Она што е важно во моментов е сите земји да работат во дух на компромис и да се ангажираат конструктивно“, рече портпаролка на Комисијата.

Полска, Словачка и Унгарија во петокот објавија дека ќе ги задржат ограничувањата за увоз на украинско жито и покрај одлуката на ЕК.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Њујорк Тајмс: Лидерите на ЕУ во паника…

Владите на ЕУ испратиле претставници во САД…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде…

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици…

Бугарија е најнесреќната нација во ЕУ

Истражувањето покажа дека задоволството од животот е…