Објавено на:

ЕУ стана економски оддел на НАТО: Членките се лишени од својот идентитет

t

„Европската унија стана економски оддел на Северноатлантската алијанса, сите членки на Унијата се лишени од својот европски идентитет и се подредени на волјата на Вашингтон“, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаров.

„Европската унија не може да постои без Америка, таа стана економски сектор на НАТО“, додаде Захарова, коментирајќи ги зборовите на портпаролката на американскиот Стејт департмент, која рече дека „Србија треба да се фокусира на влезот во ЕУ, а не на отсуството на Лавров. “

„Земете географска и политичка карта. Најдете ги САД, Европа со Русија, Србија и Брисел. Обидете се да разберете зошто американскиот Стејт департмент ја коментира европската агенда.
Дали не успевате? Ќе објаснам!
Секој кој влегува во ЕУ е лишен од својот европски идентитет, потчинување на волјата на Вашингтон“, рече Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција: Финска и Шведска не ги исполнија…

Шведска и Финска не го исполнија барањето…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

Маричиќ: Целта на Македонија е да биде…

Евроинтеграцијата не зависи само од нас и…

Толку од единството во ЕУ – Моравјецки:…

Париз и Берлин ја водат ЕУ во…

Шведската премиерка: Ќе ги исполниме условите на…

Шведска ќе ги исполни условите од договорот,…