Објавено на:

ЕУ ја зголемува воената помош за Украина: Борел откри дали ќе има нови санкции за Русија

t

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанокот во Брисел се согласија да го зголемат финансирањето за воена помош за Украина за 500 милиони евра, на вкупно 1 милијарда евра, изјави по средбата шефот на европската дипломатија Жозеп Борел.

„Со задоволство ве информирам дека постигнавме политички договор за доделување на следната транша од 500 милиони евра“, рече тој.

Борел исто така истакна дека се разговарало за нови санкции за Руската Федерација, но засега не е постигнат таков договор меѓу министрите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…

Да им се спротивставиме на ѓаволите: Муслиманските…

Муфтиите од Кавказ ги повикаа муслиманите да…

(Видео) ИСКАНДЕРИ ПРИСТИГНАА ВО ХЕРСОНСКИОТ РЕГИОН: Русија…

Руската армија продолжува да и испорачува на…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…