Објавено на:

ЕУ ќе воведе забрана за увоз на руска нафта до крајот на годината?

t

До крајот на годината ЕУ најверојатно ќе воведе постепено забрана за увоз на руска нафта како дел од новата рунда санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина, изјавија извори за француски медиуми.

Европската комисија, која подготвува санкции за 27-те земји на ЕУ, во моментов го подготвува текстот, што би можел да им биде доставен на земјите-членки уште в среда, велат дипломатите.


Неколку дипломати рекоа дека забраната е овозможена по пресврт на политиката од страна на Германија, која се спротивставуваше на мерката, сметајќи ја за потенцијално штетна за нејзината економија.

Според дипломатите, Комисијата ќе предложи постепено воведување на забраната за шест до осум месеци, давајќи им на земјите време да го диверзифицираат своето снабдување, велат изворите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија има каде да продаде: Путин ја…

Русија ја пренасочува трговијата и извозот на…

Конечно: Утрово драстичен пад на цените на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава…

Портпаролката на Бајден: Ги финализираме детали за…

Прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, во…

Добри вести: Падна цената на нафтата на…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава изнесува 118 долари…

НЕМА КРАЈ: Цената на нафтата на светските…

Цената на нафтата на лондонскиот пазар утринава…