Објавено на:

Жално но вистинито: ОН немале капацитет да помогнат после земјотресот во Авганистан

t

ОН немаат доволно капацитет да бараат и спасуваат луѓе по разорниот земјотрес во Авганистан, а Турција е во најдобра позиција да ги обезбеди, изјави денеска заменик-претставникот на ОН за Авганистан, Рамиз Алакбаров.

„Разговаравме за тоа со турската амбасада овде на терен и тие чекаат да им испратиме формално барање“, рече Алакбаров.


Тој додаде дека ОН ќе можат да испратат такво барање до Турција само по разговори со локалните власти и кога ќе се утврдат вистинските околности на теренот.

Во силниот земјотрес што синоќа го погоди руралниот, планински регион во источен Авганистан во близина на пакистанската граница, според претходните податоци, како што објавија локалните власти, загинале најмалку 1000 луѓе.

Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку 155 деца загинаа при земјотрес во…

Најмалку 155 деца загинаа при земјотресот минатата…

УНХЦР: Испратени тони хуманитарна помош во Авганистан

Агенции на ОН итно испратија тони хуманитарна…

Потрага по преживеаните од земјотресот во Авганистан…

Операцијата за пребарување и спасување по разорниот…

Жално но вистинито: ОН немале капацитет да…

ОН немаат доволно капацитет да бараат и…

Сцени на пустош по смртоносниот земјотрес во…

Во силниот земјотрес што го погоди Авганистан…