Објавено на:

Зошто вриe oд шпиoни во Женева прeд дa ce cрeтнaт Бajден и Путин?

t

Женева во моментов ползи со шпиони, вели долгогодишен ветеран на ЦИА. – Пишува „NPR.org“.

Разузнавачките агенти од САД и Русија се во голем број додека претседателот на САД Бајден се подготвува да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин во среда, вели Даниел Хофман. Хофман служеше како началник на станицата на ЦИА во Москва пет години и имаше задачи на други места во Европа, Блискиот Исток и Јужна Азија.

Да се знае што сака другата страна и што е подготвена да признае е клучно во секоја тешка дискусија. Од американска страна, Хофман вели дека сега е моментот Стејт департментот, разузнавачките агенции и Министерството за одбрана мора добро да го подготват Бајден за она што може да го каже Путин.

И не се само САД и Русија, вели тој. „Има многу земји кои многу, многу внимателно набљудуваат што би можело да се случи во Женева. Кина секако би била високо на таа листа, исто така, членките на НАТО, нашите сојузници, нашите партнери и нашите противници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следниот самит на ЕУ за Западен Балкан…

На почетокот на декември ќе се одржи…

Ејупи сепак ќе може по скратена постапка…

Наместо подготовката да трае две години, процедурата…

Почува самитот на лидери на Г7: Се…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ќе ги пречека лидерите на…

(Видео) Прваче или претседател: Бајден се потруди…

Американскиот претседател, Џо Бајден се врати во…

Бајден вели: Санкциите против Русија влијаат и…

Соединетите држави и Европа знаеле дека воведувањето…