Објавено на:

Жените во Европа го раѓаат првото дете сè подоцна

t

Жените во Европа, во просек, своето прво дете го раѓаат на возраст од 29,7 години, покажуваат најновите податоци на европското Биро за статистика – Евростат, што денеска го објави својот извештај за 2021 година, јави ДПА.

Просечната возраст на мајките кои за првпат родиле од 2013 година континуирано расте, кога изнесувала 28,8 години, соопшти Евростат.

Европското статистичко биро, меѓутоа, наведува дека има варијации од регион до регион.

Жените во Шпанија и Италија првото дете го добиваат на 31,6 години, потоа Луксембург со 31,3 години и Ирска со 31,2 години.

Спротивно на нив, жените во источноевропските држави го добиваат своето прво дете релативно рано, при што жените во Бугарија формираат семејство на просечна возраст од 26,5 години.

Властите наведуваат дека за да се задржи сегашната големина на населението жените ќе треба во просек да имаат по 2,1 дете, без да се земе предвид имиграцијата. Меѓутоа, додава ДПА, жените во сите земји-членки на ЕУ во 2021 година во просек имале по 1,53 дете.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Воздухот во Македонија најзагаден во цела…

Европа се соочува со „тешка криза во…

Потпретседателот на ЕК е убеден дека Македонија…

Како што знаете, системот што се применува…

Ердоган пресече: Ако треба, ќе се разделиме…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави во…

Дебела казна за ТикТок: Не успеал да…

Европски регулатор ја казни платформата ТикТок со…

Блумберг: Руските милијардери вратија 50 милијарди долари…

Од февруари 2022 година, руските милијардери ѝ…