Жителите пресреќни: Белгиската полиција протестира против Владата, еден месец нема да пишува казни!

t

Четири полициски синдикати најавија дека од 15 декември до 15 јануари се бара полицајците да ги сведат казните на минимум во знак на протест против владата.

Синдикатите бараат од полицајците да одговорат на „нерепресивен начин” во случај на прекршување од страна на автомобилистите, како и да ги намалат контролите за присуство на алкохол во крвта на возачите.

Овој протест е одговор на владината одлука за реформа на пензиите во полицијата како и укинувањето на покачувањето на платите на полицајците.

Доколку не добијат задоволителен одговор полицајците најавија дека ќе продолжат со слични акции ако треба до 2024 година, јавија белгиските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тетовски дилери се противеле на апсење па…

Двајцата тетовци кои вчера биле приведени за…

Еутаназирана мајката која си ги уби петте…

Белгијката која ги уби своите пет деца…

Во Белгија запленети приближно четири тони кокаин

Белгиската полиција откри и заплени приближно четири…

Чесните што ни солат памет: Белгиски европратеник…

Белгискиот европратеник Марк Тарабела денеска беше обвинет…

(Видео) “Европска демократија” на дело во Париз:…

Стотици илјади луѓе демонстрираат ширум Франција барајќи…