„Забележувам поразлично однесување кај Путин, не беше ваков“ – Тврди претседателот на Финска

t

Финскиот претседател Саули Ниинисто изјави во неделата дека неодамна видел промени во однесувањето на рускиот претседател Владимир Путин, велејќи дека тој сега звучи по „одлучно“ отколку во минатото. – Пренесува „POLITICO

Ниинисто, кој бил во близок контакт со Путин, се присетил на размената што двајцата ја споделиле на телефон. За време на еден од редовните повици, Ниинисто рече дека возвратил против Путин со тоа што се залагал за суверенитетот на неговата земја. Тогаш Путин ги смени тоновите, рече тој, а потоа почна „официјално“ да ја чита неговата листа на барања.

„Тоа беше промена во неговото однесување, и сакам да погодувам, и од тоа претпоставувам дека тој сака да биде многу одлучувачки, сака да звучи како таков. Тоа беше поинаков вид на однесување“, рече тој за време на интервјуто за „State of the Union“ на CNN.

Со децении, Финска одржува деликатна рамнотежа во односите со Русија, откако беше нападната од Советскиот Сојуз во 1939 година. .

Таа деликатна рамнотежа, сепак, може да се наруши ако Русија ја нападне Украина, што претседателот Џо Бајден и другите ширум Западот ја опишуваат како непосредна закана. Додека Ниинисто нагласи дека неговата земја не планира драматична промена во односите со Русија, тој посочи дека дејствијата на Русија ги тераат Финците да размислуваат за влез во НАТО.

„Многу зависи, исто така, што всушност се случува во Украина и како Русија ќе се однесува после тоа“, рече тој. „Ако Русија гледа успешна приказна за нив, тоа ги прави поопасни“.

Сепак, тој нагласи дека Финска засега не се чувствува загрозена од Русија.

„Финска е стабилна демократија. Ние сме членка на Европската унија и дел од Западот“, рече тој. „Не се плашиме руските тенкови ненадејно да ја преминат финската граница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…