Објавено на:

Завојуваните страни во Судан се согласија да преговараат

t

Завојуваните генерали во Судан се согласија да испратат свои претставници на преговори, веројатно во Саудиска Арабија, изјави висок претставник на ОН.

Тоа се случува во услови на тековни судири во главниот град Картум, и покрај уште едно тридневно продолжување на прекинот на огнот.

Разговорите првично ќе се фокусираат на воспоставување „стабилен и веродостоен“ прекин на огнот надгледуван од „национални и меѓународни“ набљудувачи, изјави од Порт Судан Волкер Пертес, специјален пратеник на генералниот секретар на ОН за Судан.

Пертес предупреди дека логистиката на разговорите сè уште се разработува. Засега само војската објави дека е подготвена да се приклучи на разговорите, без јавна изјава од нејзиниот ривал, паравоените сили за брза поддршка (РСФ).

Какви било разговори меѓу двете страни би биле првиот сериозен знак за напредок од избувнувањето на конфликтот на 15 април, во кој суданската армија, предводена од генералот Абдел Фатах ал-Бурхан, се бори за превласт и моќ против СПД, предводена од Генерал Мохамед Хамдан Дагало.

Најмалку 528 луѓе се убиени, а 4.599 се ранети од почетокот на борбите, соопшти суданското Министерство за здравство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Судан: Војската ја презема контролата над клучната…

Суданската војска тврди дека презела целосна контрола…

Завојуваните страни во Судан ќе преговараат во…

Владите на САД и Саудиска Арабија потврдија…

Над 100.000 бегалци избегале од Судан поради…

Над 100.000 бегалци преминале од Судан во…

Завојуваните страни во Судан се согласија да…

Завојуваните генерали во Судан се согласија да испратат свои…

Осумчлено македонско семејство заглавено во Судан: МНР…

Од Министерството за надворешни работи на Макеоднија…