Објавено на:

Заврши разговорот Путин-Бенет: 9 мај е од особено значење на народите на Русија и Израел – Придонесот на Црвената армија е одлучувачки за победата над фашизмот

t

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговарал со израелскиот премиер Нафтали Бенет, соопшти Кремљ.

Лидерите го истакнаа посебното значење на датумот 9 мај за народите на Русија и Израел, кои го почитуваат споменот на сите оние кои страдаа, вклучително и жртвите на Холокаустот.

Разговарaно е за ситуацијата во Украина, вклучувајќи ја и евакуацијата на цивилите од територијата на „Азовстал“.

Путин истакнал дека руската армија е подготвена да обезбеди безбедно излез на цивилите од „Азовстал“, Киев мора да им нареди на милитантите да го положат оружјето.

Изразен е интерес за натамошен развој на пријателските руско-израелски односи.

Бенет го истакнал одлучувачкиот придонес на Црвената армија во победата над нацизмот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија ја презема контролата над големиот аеродром…

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот…

Путин: Многудетните семејства треба да бидат норма

Традиционалните вредности ќе ја обезбедат иднината на…

Путин: Нападот на „Северен тек“ беше „државен…

Диверзантската операција беше „еклатантен“ обид да се…

Путин: Западните политики ја ставаат глобалната економија…

Масовното печатење пари ја зголемува инфлацијата и…

Путин го потпиша законот за отповикување на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го потпиша…