Објавено на:

Заврши разговорот Путин-Бенет: 9 мај е од особено значење на народите на Русија и Израел – Придонесот на Црвената армија е одлучувачки за победата над фашизмот

t

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговарал со израелскиот премиер Нафтали Бенет, соопшти Кремљ.

Лидерите го истакнаа посебното значење на датумот 9 мај за народите на Русија и Израел, кои го почитуваат споменот на сите оние кои страдаа, вклучително и жртвите на Холокаустот.

Разговарaно е за ситуацијата во Украина, вклучувајќи ја и евакуацијата на цивилите од територијата на „Азовстал“.

Путин истакнал дека руската армија е подготвена да обезбеди безбедно излез на цивилите од „Азовстал“, Киев мора да им нареди на милитантите да го положат оружјето.

Изразен е интерес за натамошен развој на пријателските руско-израелски односи.

Бенет го истакнал одлучувачкиот придонес на Црвената армија во победата над нацизмот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…