Објавено на:

Заврши разговорот Путин-Макрон: Еве што разговараа двајцата лидери

t

Западот треба да престане да испраќа оружје во Украина, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со неговиот француски колега Емануел Макрон, соопшти Кремљ.

Зборувајќи за војната, Путин, според соопштението од Кремљ, рекол дека „Западот би можел да ги запре овие страотни случувања со соодветно влијание врз властите во Киев, како и со прекинување на испораката на оружје за Украина“.

Путин обвини дека украинските сили сториле воени злосторства кои Европската унија ги „игнорира“.

Рускиот претседател додаде дека „и покрај некохерентноста и неподготвеноста на Киев за сериозна работа, руската страна е секогаш отворена за дијалог“ со цел да се најде решение за конфликтот.

Одговарајќи на загриженоста на Франција за безбедноста на снабдувањето со храна во светот, Путин рече дека „ситуацијата во врска со тоа е комплицирана главно од западните санкции против Русија“, се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Џонсон на Самитот Г7: Мора да…

Денеска беше одржан Г7 самитот во замокот…

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Макрон ги дефинираше условите за посета на…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, изјави дека…