Објавено на:

Загинаа тројца пилоти: Русија тврди дека Украина нападнала руски аеродроми!

t

Украина изврши напад врз воените аеродроми во регионите Саратов и Рјазан, при што загинаа тројца руски војници, соопшти прес-службата на Министерството за одбрана на Руската Федерација.


„Утрото на 5 декември, режимот во Киев се обиде да нападне млазни беспилотни летала од советско производство на воените аеродроми Дијагилево во регионот Рјазан и Енгелс во регионот Саратов“, се вели во соопштението.

Според соопштението, во нападот загинале тројца воено-технички лица, уште четворица се повредени, на кои им била укажана сета потребна медицинска помош.

Забележано е дека руската авијација, користејќи системи за противвоздушна одбрана, пресретнала украински беспилотни летала кои летале на мала височина.
„Како резултат на падот и експлозијата на руските аеродроми од остатоци од млазни беспилотни летала, кожата на трупот на два авиони е малку оштетена“, соопшти Министерството.

Како одговор, Русија му нанесе огромен удар на украинскиот воен систем за команда и контрола и поврзаните одбранбени објекти.


„И покрај обидите на режимот во Киев да ја наруши борбената работа на руската авијација со долг дострел со терористички акт, денеска околу 15 часот (московско време) беше извршен масовен удар врз воениот командно-контролен систем и сродните објекти. на одбранбениот комплекс, центрите за комуникации, енергетските и воените единици на Украина со прецизно водени воздушни и поморски базирани. Сите 17 назначени објекти беа погодени“, соопшти Министерството за одбрана.


Нагласено е дека овој удар го нарушил транспортот на резервите на вооружените сили на Украина, странско оружје, воена опрема и муниција до борбените области со железница, велат од руското МО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…