Објавено на:

Загриженост во НАТО: Ѕверот сака да ја преземе контролата врз Западен Балкан

t

НАТО вети дека ќе им помогне на соседите на Русија „да преживеат како независни нации“, објавувајќи дека исходот од војната е од „егзистенцијално значење“ за земји како Молдавија и Грузија.

По вториот ден од разговорите меѓу министрите за надворешни работи на НАТО, естонскиот претставник Урмас Реинсалу рече: „Пораката е јасна: сите сојузници на НАТО се свесни дека ѕверот исто така сака да ја преземе контролата врз Западен Балкан и ние треба да им помогнеме на овие земји да преживеат. ”

Во фокусот на денешните разговори беа Босна, како и поранешните советски републики Молдавија и Грузија – и двете имаат отцепени региони окупирани од руски војници.

„Исходот од војната во голема мера ќе влијае на Молдавија и Грузија. Тоа е од егзистенцијално значење за нивниот територијален интегритет, нивното право да го изберат својот пат во иднина“, рече Реинсалу.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…

Дуда: Ќе кренам железна завеса до небо…

Во своето обраќање до медиумите, Дуда истакна…

Украина и Русија разменија речиси 200 воени…

Украина и Русија разменија речиси 200 воени…