Објавено на:

Загриженост и кај црногорскиот претседател: Србија се наоружува од непријателски земји за НАТО

t

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ рече дека „предупредувањето што дојде за руската агресија против Украина може да обезбеди фокусирање на ЕУ на нејзиното натамошно проширување“.

По средбата со претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, тој рече дека „за регионот на Западен Балкан од исклучително значење е стимулот што треба да дојде од Брисел и другите европски центри“.

„Очекуваме дека ова предупредување, кое Европа го доби преку руската агресија во Украина, може да обезбеди долгорочен фокус на ЕУ и нејзините институции на прашањата за натамошното проширување на ЕУ, односно целосно обединување, кое ќе ги вклучи земјите од Западен Балкан. ,” тој рече.

„За жал, вооружувањето покажува и дека во Европа има зголемено чувство на безбедносни закани. Оружјето на Балканот претставува дополнителен ризик. Не треба да го занемариме фактот дека, за жал, целокупната култура, вклучително и безбедноста, на Балканот не е на нивото на делови од развиена Европа. „Генерално, ние сме загрижени поради тоа, а во овој случај зборуваме за продолжена тенденција да се вооружува Србија со оружје што е од земји кои сега се појавуваат не само како конкуренти, туку и како непријатели на Европа и НАТО“, рече Ѓукановиќ.

Тој додаде дека тоа е „нешто што треба да се регистрира“, што, како што рече, „не го изненадува, туку е уште еден конзистентен потег во севкупната политика што Србија ја води во последните години“.

„Но, верувам дека ова ќе помогне дополнително да се разјасни имиџот на регионот на Западен Балкан на некои важни политички обраќања во европската и евроатлантската заедница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија и Унгарија ќе ја поканат Македонија…

Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура,…

Познато кога ќе продолжат преговорите меѓу Косово…

Во вторник, 4 април, во Брисел продолжува…

Вучиќ ѝ се заблагодари на Грција за…

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека…

Советничките на Азески ќе ги олеснуваат преговорите…

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко…

(Видео) За разлика од македонските навивачи што…

Црногорските навивачи во Подгорица аплаудираа на српската…