Објавено на:

Закажано првото прскање против комарци во Македонска Каменица

t

Во рамки на првото теристичко прскање против комарци во Македонска Камена ќе биде опфатено централното градско подрачје на вкупна површина од 200 хектари, информираа од Општината.

-Прскањето против комарци ќе се изврши во доцните вечерни часови во среда на 8 јуни со еколошко средство за уништување на комарци – широкопојасен инсектицид за третирање на комарци, одобрен од Бирото за лекови, се вели во соопштението од Општина Македонска Каменица.

Поради прскањето граѓаните што одгледуваат пчели потребно е да ги преземат потребните заштитни мерки за време и по третирањето на подрачјето.

-При несоодветни временски услови, третирањето против комарци ќе се одложи за следниот поволен ден, се додава во општинското соопштение.

Прскање против комарци во Македонска Каменица ќе биде спроведено неколку пати во текот на летниот период.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: “Северна Македонија деновиве е претворена во…

„Северна Македонија деновиве е претворена во центар…

Мирот, стабилноста и безбедноста се осигурани за…

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ,…

Значи не постоеле?! Македонскиот дел од Комисијата:…

По објавените решенија на Заедничката мултидисциплинарна комисија…

Бугарија будно следи: Засега немало да се…

Софија ги регистрира критиките во македонската јавност…