Објавено на:

Закани од Грција: Ќе го ракетираме Истанбул

t

Долго годишните спорови меѓу Турција и Грција никако да тргнат на добра насока, односно тие само се заоструваат.

Уште едно територијално несогласување има меѓу двете страни за острови во Егејското Море. Турција ја обвини Грција за поставување оружје на островите во, а одговорот на Атина беше дека тоа е неопходно за самоодбрана.

Исто така, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја обвини Турција за дестабилизација на ситуацијата на Кипар.

Пензионираниот грчки генерал Јанис Еголфопулос и се закани на Турција со ракетен напад врз стратешките мостови во Истанбул.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД со предупредување за Турција: Да не…

Соединетите Американски Држави ја предупредија Турција да…

Турција и Израел ги обновуваат дипломатските односи!

Турција одлучи да именува амбасадор во Израел…

Турција започна воена операција во Сирија! Сириските…

Турција започна воена операција во Сирија, конвојот…

Русите масовно купуваат имоти во Турција

Двојно е зголемен бројот на имоти во…

Шведската премиерка: Ќе ги исполниме условите на…

Шведска ќе ги исполни условите од договорот,…