Објавено на:

Закани од Грција: Ќе го ракетираме Истанбул

t

Долго годишните спорови меѓу Турција и Грција никако да тргнат на добра насока, односно тие само се заоструваат.

Уште едно територијално несогласување има меѓу двете страни за острови во Егејското Море. Турција ја обвини Грција за поставување оружје на островите во, а одговорот на Атина беше дека тоа е неопходно за самоодбрана.

Исто така, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја обвини Турција за дестабилизација на ситуацијата на Кипар.

Пензионираниот грчки генерал Јанис Еголфопулос и се закани на Турција со ракетен напад врз стратешките мостови во Истанбул.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

Мицотакис: Грција е извозник на енергетската безбедност…

Енергетските соработки во регионот, односно гасоводот ТАП,…

Настава на македонски јазик, враќање на македонските…

Центарот за македонски јазик во Грција денеска…

(Документи) Центарот за македонски јазик во Грција…

После долго време Македонците, особено Македонците од…

Песков: Русија и Турција имаат несогласувања но…

Русија и Турција се способни да ги…