Објавено на:

Заканувачка изјава на рускиот амбасадор во САД: НАТО не ја сфаќа сериозно нуклеарната закана

t

Амбасадорот на Русија во САД предупреди дека силите на НАТО не го третираат ризикот од нуклеарна војна со должна тежина, тврдејќи дека Западот, а не Москва, води на работ во услови на тензија со која се ривал со кубанската ракетна криза од 1962 година.

Говорејќи за Newsweek за интервју во четвртокот, рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов, ги осуди западните официјални лица за „наплив на бесрамно погрешно претставување“ на нуклеарната доктрина на Москва и очигледен недостаток на загриженост за потенцијалот за термонуклеарна размена.

„Сегашната генерација политичари на НАТО очигледно не ја сфаќа сериозно нуклеарната закана“, рече Антонов, додавајќи дека бидејќи лидерите во воениот блок продолжуваат погрешно да го читаат ризикот од нуклеарна војна, руските власти „никогаш не ги запреа нашите напори за постигнување договори кои ќе гаранција дека нема да дојде до катастрофална конфронтација“.

Нашата земја е таа што во последните години упорно им предлага на американските колеги да потврдат дека во нуклеарна војна не може да има победници, па затоа никогаш не треба да се случи.

Американските власти, пак, инсистираат на тоа дека Русија е таа што го подигнала нуклеарниот план, при што и секретарот за одбрана Лојд Остин и началникот на Здружениот Генералштаб, генерал Марк Мили, ја обвинија земјата за „нуклеарна сабја“ по интервјуто за медиумите минатиот месец со руски Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, кој тврди дека ризикот од атомска војна е „сериозен, реален и не смееме да го потцениме“.

Рускиот претседател Владимир Путин се соочи со слични обвинувања по ескалацијата на статусот на тревога на нуклеарните сили на Москва веднаш по започнувањето на „специјалната воена операција“ во Украина кон крајот на февруари. Во тоа време, тој рече дека потегот е предизвикан од „агресивни изјави“ од членките на НАТО и „непријателски економски дејствија против нашата земја“ – мислејќи на поплава од западни санкции наметнати како одговор на рускиот напад врз Украина.

Сепак, Антонов ги отфрли обвиненијата на Остин и Мили како дел од „неоснована… пропагандна кампања“, и продолжи со деталите за сопствената нуклеарна политика на Русија, која наведува дека таквото оружје може да биде распоредено само „како одговор на употребата на ОМУ против Русија и нејзините сојузници , или во случај на агресија врз нашата земја, кога е загрозено самото постоење на државата“.

Коментарите на пратеникот доаѓаат неколку недели откако поранешниот руски претседател и премиер Дмитриј Медведев – кој сега е заменик-претседател на Советот за безбедност на Москва – предупреди на нови нуклеарни распоредувања во балтичкиот регион во случај нордиските држави Шведска и Финска да бидат примени во НАТО. Двете земји постојано изразија интерес за приклучување и се очекува да поднесат апликации за членство некаде во наредните недели.

Нуклеарната граница меѓу Вашингтон и Москва постојано се зголемува во последниве години. За време на администрацијата на Трамп, Вашингтон го укина Договорот за средни нуклеарни сили (ИНФ), клучен договор за контрола на вооружувањето потпишан во деновите на студената војна кои опаѓаат, кој постави строги ограничувања на американските и советските нуклеарни оружја и ефективно елиминираше цела категорија на бомби. Покрај целосната забрана за ракети со среден дострел, договорот исто така го ограничи бројот на боеви глави кои секоја страна може да ги распореди во секое време и создаде протоколи за инспекција со широк опсег.

Трамп, исто така, беше блиску до уништување на историскиот нов договор СТАРТ, еден од конечните преостанати договори за контрола на оружјето што ги ограничува двата најголеми нуклеарни арсенали во светот, но неговиот наследник успеа да го спаси договорот во координација со Путин.

За време на времето на претседателот Џорџ В. Буш на функцијата во раните 2000-ти, Вашингтон се повлече од Договорот за антибалистички ракети (ABM), уште една мерка наменета за намалување на ризикот од нуклеарна размена со ограничувања на системите за ракетна одбрана. Иако ваквото оружје е навидум наменето за одбранбени цели, супериорноста на ABM постигната од едната страна може да ги зголеми шансите за прв нуклеарен удар, бидејќи лидерите може да се убедат дека системите ќе спречат „заемно обезбедено уништување“ и ќе овозможат еднострана победа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

(Фото) Протести во Приштина: Албанците им порачуваат…

Во американската амбасада во Приштина во моментов…

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

На денешен ден во 1994 година Македонија…