Законот за задолжителна вакцинација стигна до Уставен cуд

t

Законот за задолжителна вакцинација веќе стигна до Уставниот суд на Австрија, откако беше поднесено првото барање за проверка на усогласеноста со Уставот. Судот сега мора да иницира процес на ревизија и да собира изјави од владата.

Ова не е првпат Уставниот суд да се занимава со тема коронавирусот, бидејќи од април 2020 година досега се поднесени над 600 барања или претставки поврзани на оваа тема.

Штом стапи на сила Законот за задолжителна вакцинација во Австрија, познатиот австриски виролог Норберт Новотни тврди дека задолжителната вакцинација повеќе не е потребна.

Тој ги советуваше надлежните да не ги казнуваат невакцинираните.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска се сретна со новоименуваниот австриски амбасадор…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска…

Нова студија: Долгорочен Ковид-19 може да предизвика…

Луѓето кои страдале подолго од KОВИД-19 -…

Носорог убил чувар во зоолошка и тешко…

Чувар во зоолошка убиен од носорог, а…

(Видео) Портпаролот на Бајден одбива да одговори…

На социјалните мрежи е објавена снимка од…

Американците повторно ќе мораат да носат маски…

Во САД, со почетокот на школската година…