Објавено на:

Заменик премиерот на Косово најави визна либерализација на земјата: Уште неколку чекори не’ делат од целта

t

Вицепремиерот на Косово, Бесник Бисљими, најави дека темата за визна либерализација е петта точка на дневниот ред на состанокот на работната група на ЕУ, пренесува Репортерс.


Бисљими рече дека точката поврзана со Косово ќе биде на дневен ред на вториот ден од состанокот, поточно на 13 октомври и додаде дека некои од земјите членки побарале евалуација на извештајот на Европската комисија за напредокот што го има Косово оттогаш. 2018 година.

За оваа обврска моите службеници заедно со ресорите за евроинтеграции во надлежните министерства подготвија извештај од 33 страници што го испративме до Европската комисија“, рече Бисљими.

Според неговите зборови, од овој материјал Европската комисија подготвила краток извештај за реевалуација, кој утре ќе биде дистрибуиран до земјите членки, а потоа следната недела ќе биде разгледан на заедничка средба.

Тој нагласи дека ова не е последен чекор, додавајќи дека има уште пет чекори, но се надева дека сите тие чекори ќе бидат завршени за релативно краток временски период, без да прецизира конкретен датум кога може да се случи визната либерализација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти: Не е чудно што американскиот амбасадор…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во парламентот…

Некој сепак ќе легне на брашното: Конечен…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска пред пратениците во Собранието…

Косово испраќа војници на Фолкландските Острови

Собранието на Косово ја усвои одлуката за…

Вучиќ му посака среќен пат: Курти може…

Српскиот претседател Александар Вучиќ коментирајќи ја изјавата на косовскиот…

Бомба од Рама: Косово нема долго да…

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на заедничката…