Објавено на:

Западните лидери се согласија: Потребно е да се изврши поголем притисок врз Русија

t

Западните лидери се согласија за потребата да се изврши поголем притисок врз Русија и да се зголеми меѓународната изолација на Москва по нејзината инвазија на Украина, се вели во соопштението на италијанската влада, пишува Ројтерс.

Лидерите – вклучувајќи ги италијанскиот премиер Марио Драги, американскиот претседател Џо Бајден и британскиот премиер Борис Џонсон – споделија „длабока загриженост“ за продолжените непријателства во Украина и рекоа дека е потребен брз прекин на огнот.

„Постоеше широк консензус за потребата да се засили притисокот врз Кремљ, вклучително и со усвојување дополнителни санкции и да се зголеми меѓународната изолација на Москва“, се вели во соопштението на Рим по видео-повикот меѓу лидерите.

Се додава дека тие ја повториле посветеноста за диверзификација на снабдувањето со енергија со цел да се намали зависноста од Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…