Објавено на:

Западни аналитичари обвинуваат дека САД не добива точни информации од официјален Киев

t

Некои западни аналитичари не исклучуваат дека украинската влада не ги известува САД за вистинските воени загуби што ги трпи за време на војната со Русија.

Поранешната американска разузнавачка, Бет Санер, ги коментираше таквите претпоставки на експертите, при што истакна дека официјален Вашингтон воопшто нема потврдени податоци за украинските загуби.

Можете ли да најдете личност која со сигурност ќе ви каже колку војници изгуби Украина, колку опрема изгуби Украина – вели Санер за „Њујорк Тајмс“.

Таа објаснува дека властите во Киев испраќаат информации до Вашингтон за своите стратешки цели, но не за плановите за војната. Како резултат на тоа, САД се принудени да бараат информации од други извори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…