Западни медиуми: Украина наиде на одбрана каква што не е видена во Европа од Втората светска војна

t

Во текот на контраофанзивата Украина се соочи со силна одбрана каква што не е видена во Европа во последните 80 години, пишува американскиот весник „Њујорк тајмс“.

„Кога Украина започна контраофанзива, дури и со свежи испораки на модерни западни тенкови и опрема, таа се соочи со подготвена одбрана што не е видена во Европа од Втората светска војна“, се вели во написот.

Како што се посочува, останува нејасно каков ќе биде понатамошниот тек на украинската контраофанзива.
Украина започна контраофанзива на 4 јуни, а три месеци подоцна, рускиот претседател Владимир Путин рече дека вооружените сили на Украина изгубиле 71.500 војници, 543 тенкови и речиси 18.000 оклопни возила од различни класи за тоа време.

Путин додаде дека непријателот нема резултати во борбите и дека западните патрони се очигледно разочарани за време на операцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нетанјаху: Го поддржувам продолжувањето на примирјето

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера му рече…

Во Украина преку 400 населени места останаа…

Украина стравува од нова голема кампања на…

Четворица загинати во несреќа во полски рудник

Четири лица загинаа во рудникот Собиески во…

Свештеник пријавил непознати лица во полиција дека…

Две маскирани лица го симнале знамето на…

Малолетници со нож ограбиле врсници во Чаир!

СВР Скопје поднесе кривична пријава против двајца…