Објавено на:

Западот во шок: Руската рубља прогласена за најдобра валута во светот – и покрај санкциите

t

Навистина се случува единствена ситуација на пазарот – санкциите треба да ја урнат вредноста на валутата, но се случи спротивното.

Од почетокот на годината рубљата во однос на доларот зајакна за 11 отсто, што е највисок скок меѓу триесетте главни валути во светот, пишува Блумберг. Тоа е резултат на мерките на руската Влада и Централната банка, посочуваат аналитичарите. Блокирањето на половина од руските златни и девизни резерви – речиси 300 милијарди долари – ја принуди Централната банка да ја зголеми референтната каматна стапка на 20 проценти, за да ги заштити заштедите на населението. После тоа, монетарните власти го ограничија движењето на капиталот.

Сега ниту поединци ниту компании не се слободни да испраќаат пари во странство – само со посебни дозволи или со големи договори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

(Видео) Меѓуетнички односи на ниво: Иссвиркан македонскиот…

Вчера вечер на Плоштадот "Скендербег" во Скопје…

(Видео) Протестите продолжуваат: Земјоделците во Холандија ги…

Земјоделците во Холандија прскаат ѓубриво и сено…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…