Објавено на:

Западот е бесен: Соработката меѓу Русија и Турција никогаш не била посилна

t

Соработката меѓу претседателите на Русија и Турција ги налути западните земји, пишува Стивен Ерлангер за „Њујорк тајмс“.

Авторот смета дека желбата на турскиот лидер да не ги расипува односите со Русија е условена од подготвеноста на Москва за взаемно корисна соработка.

Новинарот потсетува дека Турција одби да ги поддржи западните санкции и ја истражува можноста за соработка со руските банки кои потпаднаа под ограничувањата, а исто така лесно прифаќа плаќања со руски кредитни картички. Покрај тоа, Анкара добива пристап до евтина енергија и профит од зделките со руските компании.

За Ердоган, особено важна е согласноста на Русија за неговите акции за сузбивање на курдскиот сепаратизам во Сирија, каде Москва ја поддржува владата на Башар ал Асад, додаде Ерлангер.

„Взаемните предизвици ги зближија двајцата претседатели од кога било. Тие се сретнаа двапати во последните три недели“, заклучи тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонското меѓународно движење за човекови права финансира…

Македонското меѓународно движење за човекови права гордо…

Започна борбената обука на мобилизираните граѓани во…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

Верижна сообраќајка на патот Штип- Делчево: Три…

Три лица се повредени од кои едно…

Пендаровски потпиша заедничка изјава со уште неколку претседатели…

Пендаровски потпиша заедничка изјава со уште неколку…

Потрагата заврши: Во Вардар пронајден трупот на…

Градоначалникот на општина Желино преку социјалните мрежи…