Објавено на:

Запалени пет цркви и десет куќи во Пакистан откако двајца христијани се обвинети за сквернавење на Куранот

t

Исламски толпи запалија цркви во Пакистан откако двајца браќа беа обвинети за сквернавање на Куранот прекршувајќи ги Законот за богухулие, пишува Телеграф.

Насилството ескалираше откако страници од Светата книга со навредливи забелешки наводно биле напишани на нив, и најдени во близа на христајанската заедница Џаранвала во источен Пакистан.

Локалните власти информираат дека пет цркви и десетина куќа биле дигнати во воздух откако илјадници бунтовници дивееле низ градот носејќи палки и ножеви и натерувајќи ги христијаните да ги напуштат своите домови.

Чад и оган како кршење на христијански крстови, пренесуваа локалните медиуми.

Христијанските  лидери пак, тврдат дека полициските инспектори не ги штитат христијаните и заради тоа морале да се отселат од нивните домови. Полицијата ги отфрла обвинувањата и тврди дека превенирала за ситуацијата да не ескалира., Властите забвраниле секакви вид на собир на еден или повеќе лица во областа во наредните неколку дена.

Паравоени сили направија кордон околу христијанската колонија и ги блокираа сите влезови и излези со бодликава жица.

Отец Џафед Бати опишуцва како тој бил вознемирен додека спиел од звучникот на џамијата која повикувала на протрест против наводното богухулење од страна ана христијаните. Тојј ја собрал цела фамилија и истрчале на улицата каде христијаните биле насилно исфрлани од нивните домови,

Додека неговата сестра Наила Бати вели:

„Некои трчаа боси. имаше хаос нассекаде. Децата пискаа еве ги доаѓаат ќе не нападнат“.

Како што се ширела паниката муслиманите пробуваа да ги засолнат нивните соседи. Делегација од исламски челници пристигна во местото да помогнат да се смири ситуацијата, пишува „Телеграф“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Огромни огнени пламени голтнаа цел трговски…

Голем пожар избувна во трговскиот центар Арши…

Пакистан поднесе барање за приклучување кон БРИКС

Исламабад поднесе барање за приклучување кон БРИКС…

Во пограничен инцидент во Кашмир загина индиски…

Во вчерашната престрелка помеѓу индиските и пакистанските…

Пакистан прогласи вонредна состојба поради енормното загадување…

Пакистанските власти денеска воведоа „вонредна состојба“ во…

Илјадници луѓе на митинг во Пакистан против…

Илјадници приврзаници на главната пакистанска верска политичка…