Започна xaocoт: Бројни авиокомпании ги отkaжаа летовите за Америка поради стpaв од 5G

t

Голем број авиокомпании се загрижени дека поставувањето 5G мрежа во близина на аеродромите во САД може да ја загрози безбедноста на воздушниот сообраќај.

Угледните авиокомпании од Јапонија, Индија и Обединетите Арапски Емирати ги прекинаа летовите низ Соединетите држави откако изразија загриженост поради воведувањето на мрежата 5G.

Emirates, Air India, Japan Airlines и All Nippon Airways ги откажаа летовите за Њујорк, Њу Џерси, Сан Франциско, Лос Анџелес, Чикаго, Хјустон и Сиетл.

Ер Индија објави дека повеќе нема да врши летови до меѓународниот аеродром Џон Ф. Кенеди, меѓународниот аеродром во Сан Франциско, меѓународниот аеродром во Чикаго О’Харе и меѓународниот аеродром Њуарк Либерти во Њу Џерси „поради распоредувањето на 5G мрежата во САД“.

Истиот ден, Емирати откажа летови до најмалку девет американски градови, исто така „поради загриженоста за планираното воведување на услугата 5G мобилна мрежа во САД“, Japan Airlines и All Nippon Airways откажаа најмалку 13 летови.

Авиокомпаниите постојано изразуваа загриженост дека мрежата 5G потенцијално може да се меша со инструментите на авионите или радио фрекфенциите.

Досега, Военото воздухопловство на САД одобри помалку од половина од комерцијалната флота во земјата да слета во услови на слаба видливост на аеродромите кои се потенцијално погодени од пречки од 5G.

Во меѓувреме, All Nippon Airways рече дека иако нејзиниот авион Боинг 787 може да работи според новите упатства, 777 не може.

Како одговор на загриженоста, AT&T и Verizon го одложија денешното планирано воведување на услугата 5G во близина на некои аеродроми, но не сите, пренесува RT.

Оваа недела, Airlines For America ја предупреди Белата куќа дека американската трговија ќе „запре“ доколку не се одложи воведувањето на услугата 5G и дека „огромното мнозинство патници и членови на екипажот во суштина ќе бидат приземјени“.

„Ова значи дека повеќе од 1.100 летови и 100.000 патници ќе бидат погодени поради откажување, пренасочување или доцнење на летовите“, соопшти компанијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинески авиони го нарушиле воздушниот простор на…

Министерството за одбрана на Тајван денеска соопшти…

Тајван се жали: Кина пратила 51 авион…

Тајванските оружени сили денеска забележале како кон…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

Драма над Лас Вегас: Се судрија два…

Четири лица загинаа откако два авиона денеска…

Започнува зрачењето: Три компании во трка за…

– По завршувањето на јавната расправа до…