Објавено на:

Заробените војници: Азовстал е под силен напад, даваме натчовечки отпор

t

Битката околу фабриката за челик Азовстал продолжува, а нејзините бранители велат дека остануваат под силен напад 80 дена по инвазијата, пишува Би-Би-Си.

Огромниот индустриски комплекс е последното задржување на украинските бранители во клучниот пристанишен град Мариупол на јужниот брег на Украина.

Во објава на Телеграм, баталјонот Азов пишува дека Русија „продолжува да фрла воздушни бомби, продолжува да користи тешка артилерија и тенкови за да се обиде да ги нападне украинските позиции“.

„И покрај крајно критичната ситуација, бранителите, вложувајќи натчовечки напори, одбиваат обиди за пробивање на позициите на бранителите и одвраќање на непријателските трупи.

Цивилите заробени внатре се евакуирани во Украина и Русија, рекоа двете страни – но роднините на тие борци кои се уште се заробени внатре, апелираат до меѓународните лидери да посредуваат во постигнување договор за нивно евакуирање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сопственикот на „Азовстал“ продолжува да се жали:…

Русија заплени челик во вредност од 600…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Телата на Азовците од Азовстал вратени во…

Десетици тела на украински војници кои загинаа…

Следуваат пеколни борби: Фабриката “Авдеев” може да…

Фабриката Авдеев би можела да стане втор…

Министерот им ја сруши надежта: Азовците од…

Министерството за правда на ДНР информира дека…