Заседава ЕУ: Украина и Русија во фокусот

t

На денешниот состанок на министрите за надворешни работи на Европската унија, главна тема, ќе бидат тензиите меѓу Западот и Русија околу Украина.

На состанокот преку видео врска ќе учествува и американскиот државен секретар Ентони Блинкен кој подробно би требало да ги информира за разговорите што ги имаше во текот на минатата недела во Киев и во Берли, вклучително и средбата со неговиот руски колега Сергеј Лавров во Женева.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…