Објавено на:

ЗАСОЛНЕТЕ СЕ СЛЕДУВА НЕВРЕМЕ – УХМР со апел да не се движат граѓаните на овие места, еве што не очекува и за време на споениот викенд!

t

Времето утре ќе биде прoменливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме.

Во петок и сабота не очекува слично време, додека стабилизација се очекува дури од недела.

Од УХМР објавија и актуелно предупредување до сите:

До сабота ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд (за кратко време поголема количина воден талог), силни електрични празнења, засилен ветер и појава на град.

Во петок се очекуваат пообилни количини воден талог. Дневната температура ќе биде во опаѓање.

Од недела ќе има постепено стабилизирање на времето со пораст на температурата. И во Скопската Котлина ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, повремено во форма на невреме.

Инаку од УХМР предупредуваат и граѓаните да не се движат на овие места во следните денови:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Облачно со дожд, на планините снег –…

Времето денеска ќе биде облачно со повремени…

Му ги кинеле гаќите, тетратките и учебниците…

Ученик во деветто одделение во основното училиште…

Настава на македонски јазик, враќање на македонските…

Центарот за македонски јазик во Грција денеска…

Маричиќ: ЕУ работи на забрзана интеграција на…

Ниту една слабост нема да остане незабележана…

(Видео) Костов до Билјана Ивановска: За три…

Сотир Костов во денешната епизода на Тешки…