ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

t

Постојат три главни симптоми на варијантата омикрон КОВИД-19, кои без исклучок се појавуваат кај секој што е инфициран со фирусот.

Д-р Санет Синг, директот на CareHive Health во Остин, Тексас, по низа направени анализи и клинички испитувања, изјави дека симптомите на омикронската варијанта се многу различни од оние на оригиналниот вид на коронавирусот.


Главните три симптоми на варијанта омикрон се:

Течење на носот

Затнат нос

Воспалено грло

-Омикрон има помала веројатност да ги нападне белите дробови. Наместо тоа, омикрон предизвикува повеќе симптоми на горниот респираторен тракт, рече Синг, пренесува DesertNews..

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Д-р Даниловски: Омикрон ќе стане ендемски вирус…

Професорот и епидемиолог Драган Даниловски смета дека…

Го гледаме ли крајот на пандемијата? Епидемиолошката…

Бројот на активни случаи на ковид-19 во…

Новиот сој омикрон раширен низ основните училишта:…

Во моментов активни се 8.143 случаи на…

Д-р Беќаровски предупредува на пост ковид симптоми…

Токсикологот и член на Комисијата за заразни…

Израелски експерт: Ковид-19 никогаш нема да исчезне

Генералниот директор на Министерството за здравство на…