Објавено на:

Затоа Јапонија е држава: Разрешен пратеник затоа што не се појавил на работа

t

Популарниот јапонски јутјубер Јошиказу Хигашитани остана без работа како пратеник откако не се појавил на работа.

Јапонскиот парламент одлучил да го отпушти Хигашитани поради неговото отсуство, што е првпат по 70 години да биде разрешен пратеник.

Јошиказу е попознат по неговиот онлајн канал GaaSii на YouTube кој се фокусира на озборувања на познати личности. Тој беше избран во Горниот дом на јапонскиот парламент во јули 2022 година. Не присуствувал на седниците на Парламентот, ниту одговорил на „писмото за покана“ на претседателот на Горниот дом. Јапонскиот закон предвидува дека членовите на парламентот мора да дојдат во салата на денот на свикувањето.

За време на пленарната седница, на 8 март, бил надвор од земјата, објавија локалните медиуми. Во видеото што го постави, тој рече дека оди во Турција за да им помогне на областите погодени од неодамнешниот разорен земјотрес.

Од GaaSii претходно било побарано да се извини за неговото отсуство, но тој не го сторил тоа. Дисциплинската комисија на Горниот дом во вторникот едногласно одлучи да го исклучи од функцијата заменик, што е најстрога можна казна.

Ова е прв пат по 72 години да биде разрешен пратеник и само трет случај според сегашниот јапонски устав. Претходно, претставниците на Горниот дом се разрешени во 1950 и 1951 година.

Јапонските медиуми објавија дека тој одбил да дојде во парламентот бидејќи се плашел дека ќе биде уапсен доколку се врати во својата земја.

Неколку познати личности го тужеле за клевета поради содржината на неговите видеа на YouTube.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Затоа Јапонија е држава: Разрешен пратеник затоа…

Популарниот јапонски јутјубер Јошиказу Хигашитани остана без…

За НАТО се обединивме сите, вели Ковачевскии

„Одлуката за членство во НАТО ги проби…

Комисијата за употреба на историските имиња утре…

Комисијата за употреба на историските имиња утре…

Босанец кој се нашол на дербито: „Чкембарите“…

Вардар го задеде првиот удар во ракометниот…

На осудените во „Диво насеље“ им се…

Уште најмалку правни 10 чекори остануваат за…