Објавено на:

Захарова во нејзин стил ја исмеа Белата куќа: Не е ваша одлука, гасоводот Северен тек 2 сам одлучи да не пропушта гас

t

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, одговори на тврдењата на Белата куќа дека САД не побарале од западните компании да ја напуштат Русија.

Својствено за неа, Захарова даде провокативен коментар: „Како и Северен тек 2, гасоводот одлучи да не пропушта гас“. – рече таа.

Претходно Белата куќа соопшти дека таа не ги принудила американските компании, како и останатите странски компании да ја напуштат Русија. Тоа го сториле по своја желба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: ЕУ покажа разбирање, Македонија мора да…

Имплементацијата на билатералниот договор меѓу Софија и…

Захарова: Смртната казна е јасен пример за…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи…

Захарова: Се подготвува уште една провокација на…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Захарова вели: Преговори со Украина во моментов…

Москва е благодарна на Турција за нејзиниот…

Захарова: Западот е виновен за глобалната закана…

Русија ги отфрли обвинувањата дека нејзината инвазија…