Захарова: Воeната операција не е зaкана за цивилите, туку има за цел да го повика мaрионетскиот рeжим во Киев на одговорност за злоcторствата врз цивили

t

Целта на руската операција во Украина е да го повика марионетскиот режим во Киев на одговорност за злосторствата врз цивили, вклучително и руски државјани, извршени во претходните години, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Таа додаде дека прекинот на дипломатските односи не е избор на Москва.
„Би сакал да нагласам дека руските сили не вршат ракетни, воздушни или артилериски напади врз украинските градови за време на специјалната воена операција што е во тек во Украина. Се затвораат воената инфраструктура, воздушната одбрана, воените аеродроми и авијацијата на вооружените сили на Украина. Никој не ги загрозува цивилите“, рече Захарова на брифинг со новинарите.
Таа посочи дека на марионетската влада во Украина и е одземен каков било суверенитет.
„Актуелната влада, режимот во Киев, оние марионетски луѓе кои се прогласија за лидери на земјата, го газат достоинството на народот исмевајќи го. Тие се лишени од секаков суверенитет“, рече Захарова.

Единственото нешто што можат да направат, како што додаде таа, е да ги извршуваат наредбите што доаѓаат од другата страна на океанот , а тоа не го прават секогаш успешно, а тоа е и спротивно на интересите на украинскиот народ.
„Искрено се надеваме дека украинскиот народ ќе се ослободи од угнетувањето на националистичката влада која ги експлоатира земјите во интерес на странски играчи и ќе почне да живее суверен живот, почитувајќи ги правата, слободите и интересите на сите свои граѓани, без поделба по националност. јазик и религија“, додаде Захарова.


Таа рече и дека Москва добила нота од Киев за прекин на дипломатските односи.
„Тоа не е наш избор. Прекинувањето на дипломатските односи е логичен резултат на насочената русофобна политика на властите во Киев“, додаде таа.

Работата на преговорите со Украина може да започне во секое време, а најважно е Киев под влијание на Западот да не почне да лаже, рече Захарова.
„Единственото прашање е дека, под влијание на Западот, измамата и лажењето нема да почнат повторно, и дека претставниците на режимот во Киев нема да почнат да се негираат едни со други… Тие треба да одлучат: или соодветни преговори или барања за наша страна“, рече таа и додаде дека Москва отсекогаш била за дијалог.
Захарова додаде дека Русија треба да разбере што бара Владимир Зеленски во неговите обраќања.
Неговиот тим да не испраќа различни сигнали по тие адреси“, рече Захарова.
Според неа, омразата кон Русија и сè што е руско, јазик, култура што е заедничко со украинскиот стана визит-карта на режимот во Киев.
„Убедени сме дека нашите семејни и духовни врски ќе бидат посилни од агресивната политика на омраза на марионетската влада во Киев“, рече таа.
Да потсетиме, Русија на 24 февруари рано наутро започна специјална воена операција со цел да ја демилитаризира Украина. Обраќајќи им се на граѓаните на телевизија, рускиот претседател Владимир Путин рече дека околностите „налагаат да преземеме решителни и итни мерки“ и дека народните републики Донбас се обратиле за помош.
Како што рече тогаш Путин, секоја одговорност за крвопролевањето ќе биде на совеста на режимот на власт во Украина. Путин ги повика украинските војници да ги исполнат наредбите на украинската влада и да го положат оружјето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската амбасадорка се закани: Ќе ја затвориме…

Руската амбасадорка во Бугарија Елеонора Митрофанова испрати…

Украина “се спука” со Сирија заради признавањето…

Министерството за надворешни работи на Украина објави…

Бајден: САД и НАТО ќе ја поддржуваат…

САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина…

(Видео) Русија е виновна за сите проблеми…

Американскиот претседател Бајден „откри“ кој е главниот…

,,Третата светска војна е веќе почната”

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, изјави…