Објавено на:

Захарова до Верешчук: Светските лидери може да ви помгнат само на еден начин – Да ги убедат милитантите да се предадат

t

Захарова ги повика светските лидери да ги убедат милитантите во „Азовстал“ да се предадат

Светските лидери во ситуацијата во врска со „Азовстал“ можат да помогнат само на еден начин, да ги убедат сите што се во тоа друштво да го користат хуманитарниот коридор, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

Захарова се осврна на изјавата на украинската вицепремиерка Ирина Верешчук дека „Азовстал“ сега има „околу 1.000 цивили и 500 ранети војници“, како и нејзиниот повик до светските лидери и меѓународната заедница да се фокусираат на „Азовстал“ е клучна точка за хуманитарните напори“.

„Го свртувам вниманието на Верешчук и на „светските лидери за кои таа беше загрижена“: хуманитарниот коридор од територијата на „Азовстал“ е отворен долго време. Вооружените сили на Русија зборуваа за тоа во неколку наврати. Светските лидери можат да помогнат само на еден начин – да ги убедат сите што се во „Азовстал“ да го користат“, напиша Захарова на нејзиниот канал на Телеграм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Макрон е смешен и води дволична…

Русија денеска го прекори Емануел Макрон затоа…

Захарова: ЕУ покажа разбирање, Македонија мора да…

Имплементацијата на билатералниот договор меѓу Софија и…

Захарова: Смртната казна е јасен пример за…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи…

Захарова: Се подготвува уште една провокација на…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Захарова вели: Преговори со Украина во моментов…

Москва е благодарна на Турција за нејзиниот…