Објавено на:

Захарова кон Бербок: Цените растат поради западните санкции, неразбирањето на ова е глупавост

t

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок тврди дека ситуацијата во Украина може да доведе до голем глад на планетата.

„Поради дејствијата на Русија, снабдувањето е прекинато, цените вртоглаво растат – не само кај нас, туку и во целиот свет – и постои закана од голем глад“, рече Бербок по состанокот на министрите за надворешни работи на Г7.

Министерот тврди дека „оваа блокада на извозот на храна“ е намерна и дека е дел од „хибридна војна“.

Коментирајќи ја изјавата на министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, дека Русија е виновна за зголемениот глад на планетата, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, рече дека цените растат поради западните санкции против Русија.

„Цените растат поради санкциите што ги воведе колективниот Запад против Русија под притисок на САД. Ова е така ако зборуваме за директна причина. „Не разбирањето на ова е знак или за глупост или намерна измама на јавноста“, напиша Захарова на Телеграм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: ЕУ покажа разбирање, Македонија мора да…

Имплементацијата на билатералниот договор меѓу Софија и…

Захарова: Смртната казна е јасен пример за…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи…

Захарова: Се подготвува уште една провокација на…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Захарова вели: Преговори со Украина во моментов…

Москва е благодарна на Турција за нејзиниот…

Захарова: Западот е виновен за глобалната закана…

Русија ги отфрли обвинувањата дека нејзината инвазија…