Објавено на:

Захарова: Лондон им сврте грб на британските платеници кои беа заробени во Донбас

t

Во Лондон им свртеа грб на британските платеници кои беа заробени во Донбас, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

АКТУЕЛНО„Лондон им сврте грб на британските платеници кои беа заробени во Донбас“, вели ЗахароваAvatar
ОдСкопје 1Објавено на 20/04/2022


Во Лондон им свртеа грб на британските платеници кои беа заробени во Донбас, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Тие се откажуваат од граѓаните на нивната земја кои беа заробени таму со невидена леснотија – мислам на Украина и британските граѓани“, коментираше портпаролката.

Според неа, во Лондон „буквално во секунда им свртеле грб на своите велејќи дека тоа е нивна работа“.

Претходно, двајца британски државјани, Ејден Еслин и Шон Пинер, кои се предадоа во Украина, му се обратија на премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон, со барање да помогне во нивната размена за опозицискиот украински политичар Виктор Медведчук.

Сопругата на Медведчук, Оксана Марченко, исто така апелираше до семејствата на заробените Британци да побараат од Лондон да ги замени за нејзиниот сопруг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ без срам и перде се јавија…

„Вечерва граѓаните беа сведоци на нови инциденти…

(Фото) Најнов извештај од МВР: 47 полицајци…

47 поврдени полицајци, 11 потешко, 2 посериозно,…

Забрчанец за денешните протести: Вергините, маските и…

„Вергините, маскираните и русјаците ни ја палат…

Дурловски: Секој крај е ваков, полицијата против…

Јавноста е ужасната од денешната полициска бруталност…