Објавено на:

Захарова: Лондон им сврте грб на британските платеници кои беа заробени во Донбас

t

Во Лондон им свртеа грб на британските платеници кои беа заробени во Донбас, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

АКТУЕЛНО„Лондон им сврте грб на британските платеници кои беа заробени во Донбас“, вели ЗахароваAvatar
ОдСкопје 1Објавено на 20/04/2022

Во Лондон им свртеа грб на британските платеници кои беа заробени во Донбас, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Тие се откажуваат од граѓаните на нивната земја кои беа заробени таму со невидена леснотија – мислам на Украина и британските граѓани“, коментираше портпаролката.

Според неа, во Лондон „буквално во секунда им свртеле грб на своите велејќи дека тоа е нивна работа“.

Претходно, двајца британски државјани, Ејден Еслин и Шон Пинер, кои се предадоа во Украина, му се обратија на премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон, со барање да помогне во нивната размена за опозицискиот украински политичар Виктор Медведчук.

Сопругата на Медведчук, Оксана Марченко, исто така апелираше до семејствата на заробените Британци да побараат од Лондон да ги замени за нејзиниот сопруг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Едно кажува МНР на Милков, а друго…

Министерството за надворешни работи, во врска со…

Малолетничка се фрлила од прозор од Клиниката…

A.Ш. родена 2006 година денеска се фрлила…

Поради Отворен Балкан: 30.000 Македонци и Албанци…

Наскоро, граѓаните на Србија, Северна Македонија и…

Од утре пороен дожд: Конечно ќе здивнеме…

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна…

Македонците во светот бараат извинување од Ескобар:…

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД), водечка организација на…