Објавено на:

Захарова: Лондон ја штитеше трговијата со органи и шверцот со оружје во Косовo

t

Портпаролката на руското Министерство за надвореши работи, Марија Захарова реагираше на изјавата на шефицата на британската дипломатија Лиз Трас за „погубното влијание на Русија на Балканот“.

Таа потсети како западната коалиција, заедно со Лондон, тргувала со органи и шверцувала оружје на Косово и Метохија во 1990-тите.

„ За време на посетата на Балканот, Лиз Трас ги повика граѓаните на Босна и Херцеговина да не и веруваат на Русија, која има катастрофално влијание врз регионот. Експертите шепотат: Чудно е да се зборува за деструктивно и непринципиелно влијание на НАТО врз Балканот, но сепак потсетувам: Северноатлантската алијанса ја бомбардираше Југославија во 1999 година користејќи осиромашен ураниум“, рече Захарова, пренесува РИА Новости.

Таа потсети и дека „Лондон придонел за нивната подредена положба во текот на целиот период на зависниот престој на Словените на Балканот, поткопувајќи го на секој можен начин потенцијалот на националноослободителните движења“.

„ Не Британија, туку Русија помогна да се постигне грчка независност во 19 век, а кога тоа беше корисно за Лондон, Англија директно влезе во конфликтот против Русија и нејзините словенски сојузници на Балканот, како што беше случајот за време на Кримската војна и т.н. наречена источна криза во втората половина на 1870-тите“, рече Захарова.

Портпаролката на руското Министерство истакна дека „Балканот долго време се смета за буре барут во Европа“, а ескалацијата на противречностите во Југоисточна Европа ја поддржа и Велика Британија, бидејќи првенствено им наштети на интересите на австриско-германската коалиција и Русија во регионот, а што пак резултирало со Прва светска војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бега од Русија? Основачот на “Путинка” добил…

Рускиот милијардер Василиј Анисимов, сопственик на компанијата за…

Русија одговори на санкциите: “Отсега Европа ќе…

Русија го отфрли воведувањето на западното ограничување…

Путин планира да го посети Донбас?!

Во саботата, руските трупи поразија три непријателски…

Зеленски не е задоволен од максималната цена…

Европската унија, Г-7 и Австралија се договорија…

Лукашенко: Белоруската и руската војска можат да…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко на состанокот…