Објавено на:

Захарова: Можно е САД да подготвуваат нов пуч во Украина

t

Можно е Соединетите Американски Држави да подготвуваат уште еден државен удар во Украина, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова на редовната прес-конференција.

„На 4 декември Киев го посети вишиот заменик државен секретар на САД, г-ѓа Викторија Нуланд“, рече Захарова.

Портпаролката ја нарече Нуланд предвесник на „трагични пресврти“ за Киев.

„Нејзиното појавување во Киев во сегашните услови, кога во украинските владејачки кругови се интензивираат несогласувањата околу распределбата на западната помош, секако не е случајна. Можно е повторно да започне државен удар или некаква кадровска реконструкција. „Мислам дека режимот на Зеленски, кој го тестираше трпението на Вашингтон повеќе од еднаш, има за што да размислува“, додаде Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Киев најавува напади на Москва?

Додека се пребројуваат тенковите што сојузниците ќе…

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Кој “ќари” од војната? Лани била најуспешна…

Продажбата на американско оружје во странство се…