Објавено на:

Захарова: На Америка ѝ треба ескалација, не мир во Украина

t

Захарова за „Азовстал“: На Америка не и треба мир во Украина

САД се обидуваат да ја оневозможат нормализацијата меѓу Москва и Киев, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Со провокативни изјави за тоа кој го контролира Мариупол, Америка го насочува конфликтот во Украина. Не и треба мир во Украина, рече таа.

Според Захарова, американскиот Стејт департмент е тој што се занимава со дезинформации кога е во прашање контролата над Мариупол.

„Зошто? Постојат неколку причини. „Веројатно поради тоа, со цел целосно да се дезориентираат граѓаните на Украина, луѓето кои се таму, да се доведе во прашање секоја можност за некаков вид на преговарачки процес и, се разбира, да се направи невозможна и едноставно бесмислена каква било нормализација врз основа на преговорите. – изјави Захарова.

Западните земји, вклучително и САД, не се заинтересирани за евакуација на луѓето од фабриката Азовстал, им треба ескалација, а не нормализација во Украина, рече таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците бараат Зеленски да забрани војската да…

На веб-страницата на украинскиот претседател Володимир Зеленски…

(Видео) Македонија нема ништо против рускиот народ,…

На прашање на Инфомакс како ја коментира…

Лавров во април ќе го посети Њујорк?

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров би…

Русија го нападнала Киев со дронови?!

Украинските власти соопштија дека противвоздушната одбрана соборила…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…