Објавено на:

Захарова: Русија ќе одговори на СИТЕ чекори на Западот!

t

Русија нема да ги остави без одговор бурните или незаконските чекори на Западот, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.


„Неодамна, како што знаете, беа преземени чекори – прогласување на некои земји за непријателски, преземање соодветни мерки итн. внатрешни или наши билатерални договори, чекори. Секако, на сето тоа ќе одговориме“, рече Захарова во етерот на програмата „Неделна вечер со Владимир Соловјов“ на ТВ каналот „Россија 1“.

Западните земји воведоа неколку пакети санкции против Руската Федерација поради ситуацијата во Украина. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека политиката на задржување и слабеење на Русија е долгорочна стратегија на Западот, а санкциите и нанесоа сериозен удар на целата светска економија. Според него, главната цел на Западот е да ги влоши животите на милиони луѓе. Тој додаде дека актуелните настани повлекуваат линија под глобалната доминација на Западот и во политиката и во економијата. Според него, Русија нема да се изолира, не може да биде строго изолирана во современиот свет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле…

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук…