Објавено на:

Захарова: Се започна со Југославија – НАТО ги поткопа темелите на мирната повоена ера

t

Захарова: Се започна со бомбардирањето на Југославија

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, го потсети претседателот на Швајцарската Конфедерација, Игнатиус Касис, дека поткопувањето на темелите на ерата по Втората светска војна било иницирано со бомбардирањето и ракетирањето на мирните југословенски градови од блокот на НАТО во 1999 година.


Според Захарова, руската страна во последно време снима изјави на швајцарските власти во врска со настаните во Украина, кои ја водат Москва до основани прашања. Поточно, според портпаролот, претседателот на Конфедерацијата, кој е и шеф на Сојузниот оддел за надворешни работи, Игнасио Касис, во интервју за луксембуршкото издание на „Le Cotidien“ на 7 април „гласно го објавил“ колапсот на ерата што започна на крајот на Втората светска војна. , за време на која ниту една суверена и демократска земја на континентот не беше нападната“.

„Би сакале да го потсетиме шефот на швајцарската држава дека поткопувањето на темелите на повоената ера, како и колапсот на системот на меѓународното право, беше иницирано од блокот на НАТО со бомбардирање и ракетирање на мирните југословенски градови во 1999 година. Ваквиот заборав и произволно толкување на историските факти во полза на политичката ситуација се апсолутно неприфатливи“, рече Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…

Ќе станеме легитимна цел за Русија? Албанија…

„Опасни времиња“: Албанија со понуда за НАТО.…

НАТО има “правен имунитет”: Не може да…

НАТО одговори на тужбите на жртвите од…

Захарова: Ќе ги протераме западните новинари доколку…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Ердоган не попушта: Нема НАТО ако Финска…

Турција нема да се согласи со приемот…