Објавено на:

Захарова: Се подготвува уште една провокација на украинските војници

t

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, предупреди дека украинските сили подготвуваат нова провокација со цел да ја обвинат Русија за наводни злосторства.

Таа посочи дека Украинците подготвуваат провокација, планираат да кренат во воздух резервоари со отровни хемикалии во фабриката во Северодонецк и притоа да ги задржат работниците и цивилите на територијата на индустрискиот комплекс.

-Да видиме што навистина се подготвува. Се подготвува уште една провокација на украинските војници, а тоа е минирање на резервоари со отровни хемикалии во фабриката „Азот“ во Северодонецк на територијата на Луганската Народна Република и затворање на повеќе од 1.000 фабрички работници и локални жители во нејзините подземни објекти – изјави Захарова.

Таа додаде дека украинските сили продолжуваат со гранатирање на населените места во Донбас, распоредуваат огнени позиции во станбени згради и користат цивили како жив штит.

Сите овие воени злосторства се регистрирани од истражните органи на Република Русија и републиките во Донбас. Тие ќе бидат детално истражени, а сторителите ќе бидат казнети – изјави Захарова.

Таа истакна дека оваа тактика на користење жив штит станала „визит-карта на украинските сили“.

Захарова порача и дека официјална Москва ќе одговори на одлуката на Франција да забрани некои руски телевизиски канали.

Министерството за надворешни работи ќе реагира на таквите дејствија и ќе следи одговор – изјави Захарова пред новинарите, без да даде повеќе детали, пренесува „Ројтерс“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ги преминаа сите граници на пристојност

Соединетите Американски Држави, во обид да воспостават…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…