Објавено на:

Захарова со страшно предупредување: Украинците се подготвени да ја изгорат нуклеарката во чест на своите наци идоли

t

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ја обвини Украина дека ја „држи Европа во заложништво“ со ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина.

Да потсетиме, нуклеарната централа е под контрола на руските сили од март, а последните денови Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за гранатирање и ракетирање на областа Запорожје. Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) беше поканета да изврши увид во нуклеарната централа.

„Лидерите на ОН и МААЕ не се осмелуваат директно да именуваат кој е заканата. Тие јасно покажуваат дека не се подготвени да го вперат прстот во Киев“, изјави денеска Захарова.

„Тие ја зедоа цела Европа како заложник и немаат ништо против да ја запалат нуклеарната централа во име на нивните нацистички идоли“, тврди Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јандриоски до политичарите: Не пишувајте утешителни статуси…

Политичарите во Македонија побрзаа на Фејсбук да…

Ашковски разочаран: Заслужувме многу повеќе од двата…

Очекувано не можеше да се сокрие разочарувањето…

Борисов за иссвиркувањето на бугарската химна: Соседите…

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов го…

И покрај поразот Милевски смета дека сме…

Македонија вечерва го загуби последниот натпреват во…

(Видео) За малку ќе беа “пошљакани”: Тензијата…

Фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија кој вечерва се играше на…