Објавено на:

Захарова: Споменатите граѓани испратени од Западот не се заробеници, туку платеници

t

Граѓаните на Велика Британија кои беа осудени од судот во Доњецката Народна Република не се воени заробеници, туку платеници, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

Таа додаде дека реакцијата на британските власти на моменти била хистерична, иако Лондон не презел иницијатива да одлучува за судбината на своите граѓани.

„Сакаме да истакнеме дека и покрај изјавите на британските претставници, споменатите граѓани не се воени заробеници, туку платеници. „Според меѓународното право, платениците испратени од Западот да му помогнат на екстремистичкиот режим во Киев не се борци и немаат право да бараат статус на воени заробеници“, се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…