Објавено на:

Захарова: Странските платеници и авиони во Украина ќе предизвикаат катастрофа од светски размери

t

Испраќањето платеници и авиони од Запад во Украина ќе предизвика катастрофален развој на ситуацијата не само таму, туку и во земјите на НАТО, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Како платениците, бомбардерите и поддршката во испораката на оружје за Украина ќе ја подобрат хуманитарната ситуација во Украина? Во никој случај. „Тоа едноставно ќе предизвика катастрофален развој на ситуацијата не само во Украина, туку и директно во земјите на НАТО“, изјави Захарова за Канал 1.


Захарова додаде дека испораката на оружје во Украина на луѓе, милитанти кои се кријат зад цивилното население, само ќе ја влоши ситуацијата и ќе доведе до глобален колапс.


Според неа, Украина и Вашингтон отсекогаш ја сметале Украина за отскочна даска насочена против Русија, а жителите на Украина се сметале за заложници на играта на глобална дестабилизација на ситуацијата во светот.


„НАТО и Вашингтон отсекогаш ја сметале Украина за отскочна даска насочена против нашата земја, а во принцип самата Украина, нејзиното политичко раководство и народот на Украина НАТО, а пред се Вашингтон, ја сметаа за заложници на нивната игра за глобално дестабилизирање на ситуацијата во светот“, објасни таа.


На 24 февруари рускиот претседател Владимир Путин го објави почетокот на воената операција за демилитаризација на Украина. Обраќајќи им се на своите сограѓани, тој рече дека околностите „бараат решителна и итна акција“, бидејќи републиките од Донбас се обратиле до Москва за помош.

Путин истакна дека целта на операцијата е „заштита на луѓето кои осум години биле изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. За тоа, според него, се планира да се изврши „демилитаризација и денацификација на Украина“, да се изведат пред лицето на правдата сите воени злосторници одговорни за „крвавите злосторства над цивилите“ во Донбас.


Министерството за одбрана на Русија редовно нагласува дека руската армија не нанесува никакви удари врз градовите во Украина: воената инфраструктура е оневозможена со средства со висока прецизност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Смит: Шведска и Финска може да се…

Американската амбасадорка во НАТО Џулијан Смит изјави…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…